baner 01

Ja= Mój Wewnętrzny Dom

Gdybyś miał pomyśleć o poznaniu siebie jak o poznaniu domu... Ty=Twój Wewnętrzny Dom…

Czy znasz dobrze swój dom? Czy wiesz, co masz w piwnicy? Co jest ukryte na strychu? Jest może pokój, którego nie otwierasz? A może masz w nim miejsce, takie miejsce, które bardzo lubisz? Może dach przecieka i trzeba go naprawić? Wiesz, jakie masz fundamenty? Może masz urządzone tylko jedno piętro a pozostało jeszcze jedno do urządzenia? Może są w nim rzeczy, o które bardzo dbasz? Jak zajmujesz się swoim domem? Orientujesz się w nim- wiesz, gdzie i co jest? Może chcesz go urządzić po swojemu? Lubisz go? A może obawiasz się do niego wchodzić? Co w nim lubisz? Chętnie do niego wracasz?

W trakcie pracy z Klientami lubię używac tej metafory a w szcególności metafory meblowania swojego wewnętrznego domu na nowo, co nie oznacza wcale, że wszystkie meble, które w nim masz trzeba wyrzucić. To oznacza, że z uważnością i świadomością przyglądasz się tym meblom, które są wewnątrz i patrzysz, czy któryś Ci przeszkadza, może któryś zabiera Ci przestrzeń, któregoś nie lubisz a być może jest taki, który jest dla Ciebie użyteczny i wygodny? Może  chciałbyś jakiś nowy mebel wstawić, czegoś Ci brakuje, coś by Ci się przydało a coś potrzebujesz po prostu wyrzucić, oddać, zrobić miejsce.

Twój Wewnętrzny Dom to Twoje mieszkanie na całe życie, wszystko, co masz przy sobie, wszystko  z czym żyjesz, chodzisz, płaczesz, śmiejesz się, chorujesz i wracasz do zdrowia. To wszystko, co karmi Twoją duszę, umysł i fizyczność.

Kiedy myślisz o poznaniu siebie jak o poznaniu swojego wewnętrznego domu, to, co się z Tobą dzieje? Jak tego doświadczas? Masz ochotę to zrobić? A może się obawiasz? Może czujesz, że to jeszcze nie ten czas? Jesteś na to gotowa/wy?

Twój Wewnętrzny Dom, to wszystko, co masz na własność. To wszystko, co mieści się w obrębie Twojej skóry i co należy tylko do Ciebie.

Ta metafora bardzo mi się spodobała. Dostałam ją w prezencie na warsztacie od Dagmary Kuczyńskiej- Ginko. Dzielę się nią i przekazuję ją dalej w świat.  Może ją weźmiesz a może okaże się całkiem nieprzydatna...

Kontakt

Olga Tokarska-Bąk
    tel: 798-447-118
    email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Adres:
     Gabinet Psychoterapii Gestalt
     ul. Różana 7/1
     30-305 Kraków

Aktualności

Wszystkie prawa zastrzeżone Gabinet Psychoterapii Gestalt Olga Tokarska-Bąk