baner 01

„Ludzie, raz się żyje. Mówcie o swoich uczuciach.”

Tak brzmi napis na murze/ścianie, który krążąc w odmętach Internetu zmotywował mnie do tego wpisu. Niby proste a jednak… No tak- mówić o sobie? O swoich uczuciach? Po co? Czy to ważne? Wiele pytań podważających sens mówienia o swoich uczuciach może się pojawić i wiele wątpliwości z tym związanych. I paradoksalnie różne uczucia mogą towarzyszyć mówieniu o swoich uczuciach: strach, lęk, obawa, złość, niepokój, niepewność…

Czasem straszno tak powiedzieć o sobie. No bo co to będzie? Jak to będzie? Czy zostanę zrozumiany/a, usłyszany/a, odrzucony/a, zraniony/a, uszanowany/a ? Czasem łatwiej i bezpieczniej jest mówić o innych (bo Ty to..., bo Ty tamto.., bo Ty taki/taka jesteś...) A o sobie?

Po co nam taka otwarta i szczera komunikacja?

Nie chcę tu stworzyć listy 10 punktów, które będą miały za zadanie pokazać Ci korzyści płynące z owego mówienia o sobie i swoich uczuciach. Nie jestem po to, aby Cię do tego nakłaniać.

Chcę żebyś się temu przyjrzał/a. Czy mówisz o sobie? Jak to robisz? Co mówisz o sobie? Czy dzielisz się z innymi swoimi uczuciami? Co Cię powstrzymuje/przeszkadza w mówieniu o swoich uczuciach? Co Ci pomaga w mówieniu o sobie? Czy mówienie o sobie jest dla Ciebie nieprzyjemne czy raczej przyjemne? Czego być potrzebował/a by mówić o sobie?

Korzyścią z mówienia o sobie jest szczera, otwarta komunikacja przede wszystkim ze SOBĄ a co dalej za tym idzie- z innymi oraz uznanie, przyjęcie, uszanowanie swoich uczuć przez  SIEBIE (na to, co inni z nimi zrobią- nie masz już wpływu. Jasne- możesz różnych rzeczy od nich oczekiwać- lecz oni zrobią i tak, to co będą chcieli, mogli potrafili…etc.).

Z tym mówieniem o sobie sprawa jest tak naprawdę mało skomplikowana: opcje są dwie- albo weźmiesz odpowiedzialność za mówienie o sobie i powiesz (niejednokrotnie być może ryzykując) - albo nie. Albo sam uznasz swoje uczucia- albo nie. Podobnie jest z innymi- albo ktoś przyjmie to, co mówisz o sobie, to, jakimi uczuciami się dzielisz- albo nie.

Jeśli Ty nie powiesz o sobie, to trudno liczyć na to, że ktoś się domyśli tego, co czujesz, potrzebujesz, chcesz... (domyśli się lub nie) albo Cię o to zapyta (zapyta lub nie).

Odważ się! 
Dla siebie. Z szacunku do siebie. Z uważności na siebie. Z poczucia bycia ważnym/ważną. 
Bądź dla siebie ważny/a. Uszanuj siebie.

O.

Kontakt

Olga Tokarska-Bąk
    tel: 798-447-118
    email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Adres:
     Gabinet Psychoterapii Gestalt
     ul. Różana 7/1
     30-305 Kraków

Aktualności

Wszystkie prawa zastrzeżone Gabinet Psychoterapii Gestalt Olga Tokarska-Bąk