baner 01

O byciu dobrym dla siebie. Do poczytania, do refleksji, do poczucia...

Bądź dla siebie dobra/dobry. A co to znaczy? Dziś zatrzymałam się nad tym pytaniem. Czasem spotykam się z reakcją na to, że jeśli czegoś nie chcę zrobić (słuchając siebie), co łączy się z rezygnacją z określonych rzeczy, spotkań, sytuacji, ktoś zadaje mi pytanie:"Ale jak ty możesz to komuś zrobić?","Jak możesz: odmówić, zmienić plan, nie chcieć czegoś?""Jak możesz IM to zrobić?"

A co wtedy ze mną?!- mogę zadać odwrotne pytanie w trosce o siebie. Jak mogę zrobić TO sobie? Jak mogę nie posłuchać siebie, swoich potrzeb, chęci, niechęci? Jak ja mogę siebie traktować w ten sposób? Jak mogę traktować siebie bez uważności, bez kontaktu, bez miłości?

Egoizm - powiedzą niektórzy. A ja myślę sobie, że bycie dobrym dla siebie nie oznacza wcale rezygnacji z działania dla dobra innych. Jeśli Ty o siebie nie zadbasz, to, kto lepiej to zrobi? Kto lepiej zna, czuje, słyszy Twoje potrzeby jeśli nie TY sam/a. Wartościowe do przypomnienia w tym miejscu są słowa Dusanki Kusanović, które usłyszałam na jednej z konferencji: "Kiedy mówię "NIE" innym, mówię "TAK" sobie. "NIE" nie jest skierowane przeciwko komuś, jest to "TAK" dla moich potrzeb".

Przytoczę tutaj fragment tekstu Jerzego Mellibrudy pt. "Być dobrym dla samego siebie - o sztuce stawania się swoim przyjacielem":"Wspieranie i rozwijanie przyjaznego stosunku do siebie często więc oznacza przede wszystkim przezwyciężanie i zmianę nastawienia negatywnego. Cztery podstawowe aspekty tego nastawienia wskazują obszary, w których te zmiany są pożądane. Należą do nich – wrogość wobec siebie, deprecjonowanie siebie, odrzucanie lub odsuwanie się od siebie, przeszkadzanie sobie. Kierunki pozytywnych przemian można by więc na przykład określić jako:

  • Lubienie siebie- np. znajdowanie przyjemności w byciu z samym sobą i życzliwe traktowanie siebie,
  • Cenienie siebie i docenianie swej ważności – uznawanie siebie jako kogoś wartościowego i ważnego dla siebie, szanowanego przez siebie,
  • Akceptację i świadomość siebie – rozpoznawanie swoich potrzeb, uczuć, myśli i doświadczeń oraz kontaktowanie się z nimi bez obronnych zniekształceń i negatywnego odrzucania,
  • Pomaganie sobie i wspieranie siebie- dodawanie sobie otuchy i nadziei w trudnych okolicznościach, nagradzanie siebie za osiągnięcia i pocieszanie przy potknięciach.

Stawanie się bardziej dobrym dla siebie to czucie siebie- swojego ciała, emocji, myśli; decydowanie w zgodzie ze sobą, uznawanie i szanowanie siebie. 

A Ty jak siebie traktujesz? Po czym rozpoznajesz, że jesteś dobra/y dla siebie?

Kontakt

Olga Tokarska-Bąk
    tel: 798-447-118
    email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Adres:
     Gabinet Psychoterapii Gestalt
     ul. Różana 7/1
     30-305 Kraków

Aktualności

Wszystkie prawa zastrzeżone Gabinet Psychoterapii Gestalt Olga Tokarska-Bąk